Datça’ya geldiniz, merkezi gördünüz. Eski Datça’yı gezdiniz sonra dediniz ki Datça’da hiç köy yok mu? Biz de o noktada size deriz ki Hızırşah’ı görmelisiniz. Datça merkeze uzaklığı 6 km uzaklığındaki bu köy, çok eski bir yerleşim yeridir ve Hızırşah’ın diğer adı ise Batır’dır.

Hızırşah’a nasıl gidilir?
Marmaris yönünden geliyorsanız Reşadiye Mahallesi kavşağından Knidos’a doğru sapmalısınız. İleride ikiye ayrılan yol göreceksiniz. Sağ taraf Karaköy’e gider. Siz sola sapmalısınız. Yaklaşık iki km sonra solda Hızırşah tabelasını göreceksiniz.
Datça merkezden gelecekseniz, Eski Datça tabelasını geçtikten sonra ilk yol ayrımından geriye dönüp Petrol Ofisi’nin tam karşısındaki yoldan sağa dönmelisiniz. Düz devam ettiğinizde yol sizi Hızırşah’a götürecek.
Minibüs ile gelecekseniz, sayfanın altında yer linkten ya da ulaşım sayfamızdan saatler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Hızırşah’ta nereler gezilir?
Köye girmeden sol tarafta restore edilmiş kilise, biraz daha ileride ise Hızırşah Camisi ve türbesini göreceksiniz. Menteşe Beyliği döneminden kalma tarihi yapı kimine göre “Cami” kimine göre de “Dergah”tır. Bu yapının hemen yanındaysa yaz kış akan kaynak suyu bulunuyor.

Köye girdikten sonra eski bir okul binası göreceksiniz. 2010 yılında Hızırşah Köyü Geleneksel El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Projesi kapsamında Yaşar Aydoğan (Caria Silk) tarafından 20 kadına eğitim verilerek başlatılan proje, ipek böceğinden iplik elde edilmesi ve ipek dokuma yapılarak halen devam ediyor. Yolunuz buraya kadar düştüyse okulu gezmeyi ihmal etmeyin. Havva Teyze, Sonay ve Ceren ile tanışın. İpek bir fular nasıl dokunuyor gözlerinizle görün. Sonra da bu el emeği göz nuru ürünlerden beğendiğiniz bir modeli satın almadan geçmeyin.

Köyü gezerken Hacetevi tabelasıyla karşılaşacaksınız. 356 m yükseklikteki Hacetevi tepesinin hikayesi çok eskiye dayanıyor. Köy halkı, gerçekleşmeyen bir dileği için, taşları çukur yaparak, bir gece burada uykuya yatıyor. Çocuk sahibi olamayanların bu geceden sonra gebe kaldıkları ya da rüyasında gördüklerinin gerçekleşmesi gibi hikayeleri de köy halkından dinleyebilirsiniz. Hacetevi’nin yolu zor bir parkur gibi gelebilir fakat manzarası tüm yorgunluğunuzu alacaktır.

Hızırşah’ta yeme içme – konaklama
Hızırşah köyünde Cafe-restaurant, pansiyon vs bulmanız mümkün değil. Başta da söylediğimiz gibi gerçek bir köy. Bir şey lazım olursa köy bakkallarından alabilirsiniz.