Datça ile ilgili olarak gezilecek görülecek yerlerin çoğu güneyde yani adanın Akdeniz’e bakan kısmında yer alır. Kuzeyde bir şey yok mu derseniz de işte güzel bir istisna Karaköy. Datça’nın Bodrum ile bağlantısını sağlayan Karaköy, Bodrum’a gidiş ya da dönüşte size ev sahipliği yapıyor ve Ege Denizi‘ne bakıyor.. Diğer adı Körmen olan bu liman hala bitmedi. Önümüzdeki sene biterse sürpriz olur 🙂

Karaköy, sahili yarımadanın kuzeyine baktığı için oldukça rüzgarlıdır. Bu nedenle sörfçülerin uğrak yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Eğer Datça’ya geldiyseniz hani olmaz ama merkezde bunaldıysanız esmiyorsa filan. Hemen Karaköy’e gidin. Bambaşka bir Datça sizi bekliyor. Donarak geri döneceğiniz şimdiden garanti ediyoruz. Karaköy sahilde hemen limanın yanında salaş güzel bir kafe var. Bodrum’a giderken ya da dönüşünde uğrayıp dinlenmek isterseniz bu kafeyi es geçmeyin deriz. Bunun dışında Karaköy’den Datça’ya doğru gelirken de birkaç kafe olduğunu belirtelim.


Burada yerleşim tarihin ilk dönemlerinden bu yana sahilde olmamış Çünkü az önce de belirttiğimiz üzere rüzgar yazın bile öyle esiyor ki uzun süre kalamıyorsunuz. Bu nedenle yerleşim de tepenin hemen ardına kurulmuş, adı ise tahmin edileceği üzere Karaköy. Daracık sokakları ve beyaz badanalı evleriyle orjinalliğini yitirmemiş bir köy gezmek isterseniz işte doğru yerdesiniz. Eğer feribotla gelip gidecekseniz köye biraz zaman harcamanızı da ayrıca öneririm.


Karaköy’e nasıl gidilir?
Bodrum’dan feribot ile gelecekseniz feribot zaten Karaköy İskelesi’ne yanaşıyor. Datça merkezden Karaköy’e gidecekseniz de 9,5 km’lik kısa bir yol sizi bekliyor. Merkezden Marmaris yönüne doğru 4 km gittiğinizde bir kavşak ile karşılaşacaksınız. Kavşaktan sola yani Bodrum Feribot tabelasına doğru sapın. Yaklaşık 500-600 metre ileride yol çatal olacak. Sağdan devam edin ve yol bitene kadar keyfini çıkarın. Kıvrıla kıvrıla giden bu yol da keyiflidir. Merkezden 10 dakikalık bu kısa yolculukla işte Karaköy’desiniz. Tabii Karaköy’e minibüsle de gidebilirsiniz. Bunun için de aşağıdaki linkten güncel minibüs saatlerine bakabilirsiniz.

Müberra Poyrazoğlu Aydoğan