Datça’da merkez dahil hemen hemen her yerden denize girebilirsiniz. Ama görecek yeni bir yer var mı ya da merkeze yakın nereden denize girebiliriz derseniz işte size bir başka adres: Kargı Koyu. Merkeze 4 km uzaklıkta olan koya aracınızla (10 dakika), bisikletle ya da minibüsle gidebilirsiniz. Koya ulaşmak için merkezde Marmaris yönüne değil tersi istikamete doğru gitmeniz gerekiyor. Bir tane dik tepe dışında yol düz olduğu için, bisikletle ya da yürüyüş yaparak da gidilebilecek güzel bir parkur aslında bu yol. Tabii günün uygun saatlerinde. Yazın sıcağında güneş tam tepedeyken bunu yapmanızı pek önermiyoruz. Araçla beş dakikada gidebildiğiniz Kargı, yine yol boyunca hoşunuza gidecek bir sürü güzel manzara ile de sizi bekliyor. Kargı Yolu üzerindeki bu güzel küçük koylardan biri de Mandalya. Burada yer alan ve adını koydan alan Mandalya Cafe & Restaurant, şezlong ve şemsiye hizmeti de veriyor.

Koyu geride bırakıp yola devam ettiğimizde ise Kargı sizi bekliyor. Kargı, küçük ama sevimli bir koy. Koyda buz gibi akan derenin üzerinde ördeklerin yaşam alanları var. Yine burada da koya girişte yer alan Yeşim Beach, cafe&restaurant hizmeti yanı sıra, plajda şemsiye ve şezlong, bahçesinde ise hamak keyfi sunuyor.

Yarımadanın pek çok noktasında olduğu gibi Kargı’da da tarihin eski dönemlerinden kalma küçük bir kilise var. Otoparkın hemen ardına doğru giden yolu takip ederek beş dakikalık bir yürüme mesafesinde olan kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Güzel bir gün geçirebileceğiniz Kargı Koyu’nun sağına doğru devam ederseniz, sağ tarafta yıkık bir kilise kalıntısı görürsünüz. Uç kısmına vardığınızda ise Cennetköy ve Datça Beach’ler var. Göreceğiniz küçük tepeye de çıkabilirsiniz. Bu yol ise Domuz Çukuru’na gidiyor. Fakat yeri gelmişken önemli bir uyarı yapalım. Domuz Çukuru’na giden bu yola sakın hazırlıksız niyetlenmeyin. Sonra güzel başlayan bir tatil kötü bitebilir.

Son olarak Kargı’ya minibüsle gitmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki linkten güncel minibüs saatlerine de bakabilirsiniz.