Datça’nın en güzel yerlerinden biri de merkeze 10 km uzaklıktaki Kızlan’dır. Geçmiş ile bu günün iç içe geçtiği Kızlan belki çok doğru olmayacak bir tanımlamayla anayolun ikiye ayırdığı bir yer. Yolun alt kısmında Kızlan sahili (Kızlanaltı Plajı), Gebekum ve restore edilen bir yel değirmenin ev sahipliğini yaptığı Datça Vineyard (Datça Şarapçılık) bulunuyor. Üst kısmında ise Kızlan Köyü ve biri hariç diğer yel değirmenleri yer alıyor.

Yel değirmenleri
Eğer bu bölgeye geldiyseniz bizden tavsiye bu bölgeye bir gününüzü ayırın. Sabah güzel bir kahvaltı yapın düşün yola yel değirmenlerini gezin. Köyün girişinde göreceğiniz yel değirmenlerinin ilk ikisi özel mülk olup diğerlerini dolaşabilir, fotoğraflayabilirsiniz. İsterseniz yarım saatte gezin isterseniz de bir saatte yavaş yavaş. Zamanın sonsuzluğunu hatırlayarak yel değirmenlerini dolaşmaya başlayın. İçeride kalan parçaları inceleyin, merdivenlerden yukarı çıkın ve Kuşbakışı Kızlan’ı seyredin. Değirmenlerin içindeki incir ağaçlarını seyredin. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız yel değirmenleri size çok sayıda güzel kare vermek için bekliyor bizden söylemesi.

Biraz da köyü gezelim
Buraya kadar gelmişken yel değirmenlerini geride bırakıp bir de köyü gezebilirsiniz. Modern zamanlardan bir köy olan Kızlan, tarım ve hayvancılık yapılan önemli ovalara sahip bir yer. Çok sayıda tarım ürününün yetiştirildiği köyde zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağlı sabun gibi ürünleri de köylülerden alabilirsiniz. Yine köyde gezindikten sonra biraz daha gezmek isterseniz buradan Gereme Koyu’na doğru gidebilirsiniz. Geleneksel Akdeniz’den Ege’ye Doğa ve Barış Yürüyüşü’nün yapıldığı Gereme Koyu’na bisikletle ya da yürüyerek gidebilir, piknik yapıp denize girebilirsiniz. Gereme Koyu’nda tesis olmadığını belirtmek isterim. Gene köyün yakınlarında Sörf Campingler mevcuttur.

Deniz vakti
Bu turu sabah dokuz on gibi başladıysanız yel değirmenleri ve köyü gezerken saat bir civarına gelmiştir. Şimdi madem çok sıcak oldu biraz serinlemeye ne dersiniz. İstikamet bu sefer de Kızlanaltı Plajı. Kızlanaltı Plajı’ndan başlayacak olursak bu plaj Burgaz Uzun Azmak’tan başlayıp Gebekum’a kadar uzanan uzun bir sahile sahip. Bu uzun sahil, güzel rüzgarı ile sörf için de uygun noktalardan biri. Burada denize girerek serinleyebilirsiniz. Biraz da güneşlenip dinlenelim isterseniz. Akşama kadar buradayız artık. Tabii burayı çok sevdiyseniz sahilde konaklamak isterseniz güzel alternatiflerden biri ise Flow Datça ve Surf Tatil Köyü. Buraya kadar geldikten sonra görülebilecek noktalardan biri de Gebekum.  Gebekum ise bu bölgede etrafı tellerle kapalı olan bir doğal park. Aynı zamanda bir mikro organizma olan kumun sürekli kendini üretmesi nedeniyle bu bölgeye Gebekum adı verilmiş. Akşama kadar sahilde ve Gebekum’da vakit geçirebiliriz. Milyonlarca yıllık fosil kumların üzerinde olmak isterseniz geniş bir kumsala sahip olan Gebekum denize girmek için çok uygun. Karşısındaki adaya isterseniz denizden yürüyebilirsiniz.

Şarap tadında bir gün batımı
Akşama doğru ise istikamet Datça Vineyard: Datça Şarapçılık. Bulunduğunuz noktanı hemen yakınındaki mekanda şarap tadımları yapabilir, güneşin batışını izleyerek bu günü güzel bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Tabii beğendiğiniz şaraplardan birkaç şişe de almayı unutmayın.

Kızlan’da konaklama

Dağ ve ova manzaralı sessiz, sakin mütevazi bir tatil geçirmek isterseniz, ördekleri, tavuklarıyla size doğal bir konaklama hizmeti sunan Halise Apart’ı öneririm. Sahilde kalmak isterseniz de Flow Datça ve Surf Tatil Köyü bir diğer tercih olabilir.

Kızlan’a nasıl gidilir?

Marmaris yönünden geliyorsanız merkeze 10 km kala karşınıza çıkacak olan değirmenlerden sonra göreceğiniz tabeladan sağa sapmalısınız. Düz devam ettiğinizde Kızlan köyüne varmış olursunuz. Merkezden geliyorsanız, 10 km sonra Marmaris yolu üzerinde Kızlan tabelasını gördüğünüzde köprüden sola sapmanız gerekiyor.
Minibüs ile gelecekseniz, ulaşım sayfamızdan saatler ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Eğer Bodrum’dan feribotla gelecekseniz de yaklaşık bir saat 45 dakikalık keyifli bir deniz yolculuğu var önünüzde. Yolculuk sonunda feribot Karaköy İskelesi’ne yanaşır. Datça yönüne devam ettikten sonra karşınıza çıkacak olan kavşaktan sola dönmeniz gerekir. 3 km sonra yolun solundan Kızlan köprüsünden sapmanız gerekir.