Datça denilince görülmesi gereken yerlerden biri de kuşkusuz Palamut Bükü. Bük, bir kısmı kumluk bir kısmı da taşlık olmak üzere tam 2.5 km’lik bir sahile sahip. Bükün bu güzel denizi ise taşlıktır. Bu uzun sahil şeridinde isterseniz denize girip güneşlenebilir isterseniz de hemen plajın ardında kalan Ilgın ağaçlarının gölgesinde oturup keyif yapabileceğiniz çok sayıda restoran ve cafeden birini tercih edebilirsiniz. Çoğunluğu aile işletmesi olan bu mekanlar, deniz kıyısına şezlong hizmeti de veriyorlar. Bu alanların dışında da istediğiniz her yerden denize girebilirsiniz. Sahil yolundan Ovabükü’ne gitmek isterseniz bir km geçtikten sonra Akvaryum Koyu ile karşılaşacaksınız. Biraz daha ilerlediğinizde ise Akçabük. Eminim biri mutlaka aklınızı çelecek ve o güzel sulara kendinizi bırakacaksınız. Yüzerken çam ağaçlarını ve dağ manzarasını izlerken bulacaksınız kendinizi. İlkbahar ve sonbahar aylarında gelmişseniz doğa yürüyüşleri yapmanız mümkün. Karia yolunun bir kısmı bu parkurlardan geçiyor. Palamut Bükü’nün biri sahilden biri de iç kesimden olmak üzere iki adet giriş çıkışı bulunuyor. Eğer, üst yola çıkarsanız Palamut Bükü sınırlarındaki Cumalı ve Yaka köylerini de gezebilirsiniz.

Palamut Bükü’ne nasıl gidilir?
Marmaris yönünden geliyorsanız Reşadiye Mahallesi kavşağından Knidos’a doğru sapmalısınız. İleride ikiye ayrılan bir kavşak göreceksiniz. Sağ taraf Karaköy’e gider. Siz sola doğru döneceksiniz. Yaklaşık 20 km boyunca çam ağaçları kaplı bu yoldan devam ettiğinizde Yaka köye ulaşırsınız. Yaka Köy camisinden sola saptığınızda Palamut Bükü ’ne ulaşmanız için sadece üç km kalmış olur. Palamut Bükü’nün az önce de belirtiğimiz üzere iki adet giriş çıkışı var. İlk yol tarifimiz içi kesimden yani Yaka Köy üzerinden nasıl gelineceği ile ilgiliydi. Şimdi de diğer yönden yani Ova Bükü üstünden Palamut Bükü’ne nasıl gidebileceğinizi aktaralım. Eğer, Ova ve Hayıt Büklerini ön keşif yapmak isterseniz sahil yolundan gitmeniz gerekir. Bunun için, yine Reşadiye tabelasından sapıp sola döndükten sonra Yaka Köy’e gelmeden sola yokuş aşağı inen Mesudiye tabelasından sapmanız gerekiyor. Dağdan aşağıya doğru indikten sonra Palamut Bükü tabelalarını takip ederek sahil boyunca eşsiz bir manzarayı takip ederek Palamut Bükü’ne ulaşabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız makinenizi ya da telefonunuzu hazırda tutun. Bizden söylemesi.
Palamut Bükü’ne minibüsle gidecekseniz de ulaşım sayfamızdan saatler ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Eğer Bodrum’dan feribotla gidecekseniz de yaklaşık bir saat 45 dakikalık keyifli bir deniz yolculuğu var önünüzde. Yolculuk sonunda feribot Karaköy İskelesi’ne yanaşır. Datça yönüne devam ettikten sonra Knidos tabelasından sağa dönmeniz gerekir. Ardından yukarı da söz ettiğimiz gibi ister sahilden isterseniz de Yaka Köy üzerinden Palamut Bükü’ne gidebilirsiniz. İsterseniz güzergahlardan biri gidiş diğeri ise dönüş için de kullanılabilir.

Palamut Bükü’ne sahilden gider ya da bük dönüşünü sahilden yaparsanız eşsiz bir manzara sizi bekliyor olacak… Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız makinenizi ya da telefonunuzu hazırda tutun. Bizden söylemesi.

Palamut Bükü’nde Konaklama
Palamut Bükü’nde farklı fiyat sevilerinde ve hizmet kalitesinde pek çok pansiyon, apart, bungalov, butik otel ve otel yer alıyor. Bu yazının sağ tarafında kalan kısımdaki konaklama başlığın altında çok sayıda seçenek yer alıyor. Siz de burada yer alan işletmelerden beklentileriniz doğrultusunda bir seçim yapabilirsiniz. Yeri gelmişken notlarımız arasına ekleyelim Palamut Bükü oldukça büyük bir alan. Sadece sahil değil, konaklama noktasında iç kesimlere doğru da çok sayıda işletme yer alıyor.


Palamut Bükü’nde ne yapılır ?
Yaz aylarında sıcağın etkisini düşünürsek, sabah ve akşamüstü saatleri denize girmek için en ideal saatler bana göre. Bunun dışında gün boyu plajda şezlonglarınıza uzanıp, tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Ya da akşamüstü saatlerinde çevreyi gezmek isterseniz, sahilde Ova Bükü, Hayıt Bükü, Kurubük, Akçabük, yukarıda Yaka, Cumalı, Sındı köylerini gezebilirsiniz. Yarımadanın antik kenti Knidos’u dolaşabilir güneşi yamaçtaki deniz fenerinde batırabilirsiniz. Büyük bir nüfusa sahip olan Knidos antik kenti geniş bir alana yayılmaktaydı. Antik dönemde Palamut Bükü de limanı ve verimli arazileri ile önemli bir yerleşim alanına sahipmiş. Bütün bunları ruhunuzda hissederek akşam saatlerinde sahilinde yürüyüş yapabilir, Şef Restaurant’ta canlı müzik dinleyebilirsiniz. Bütün bunları yaparken sakın ola erkenden yatağa girmeyin. Gece ay ışığında denize girmenin keyfi anlatılmaz, ancak yaşanır.


Ana caddenin denize bakan kıyısında cadde boyunca çok sayıda cafe ve restaurant bulunuyor. Damak zevkinize ve ilginize göre istediğiniz bir mekanı tercih edebilirsiniz.

Palamut Bükü’nde neler yenir?
Sahil boyunca göreceğiniz restoranlarda balık ve deniz ürünleri yanı sıra Ege ve Akdeniz mutfağına özgü mezelerle ve zeytinyağlı yemeklerle hem gözünüzü hem de karnınızı doyurabilirsiniz. İlkbahar dönemi, ot yönünden oldukça zengin bir floraya sahip Datça’da değişik birçok lezzetle tanışmanız mümkün. Bu noktada restoranların menülerine göz gezdirerek bizim gözümüzden kaçan pek çok lezzeti keşfetme şansı da sizi bekliyor.


Palamut Bükü’ne gelmişken bal ve bademiyle ünlü olan Datça’dan bu ürünleri almadan olmaz.

 

Alışveriş
Bol bol dinlence, sakinlik, huzur yanında bir de yanımızda bir şeyler götürelim derseniz, köy halkından ya da Sındı kooperatifinden ya da diğer mağazalardan zeytin, zeytinyağı, kekik, bal, badem almanız mümkün. Ayrıca, akşam saatlerinde kurulan tezgahlarda da birbirinden farklı hediyelikler bulabilirsiniz.

Müberra Poyrazoğlu Aydoğan