Önce merkezi, ardından Eski Datça’yı gördüyseniz ve daha doğal bir köy yok mu diye soruyorsanız işte Reşadiye Mahallesi aradığınız yer. 1947 yılına kadar aslında Datça’nın merkezi olan yer, 1947’de ilçenin merkezinin İskele Mahallesi’ne taşınmasıyla biraz pabucu dama atılmış gibi. Ve Muğla’nın büyükşehir olmasıyla da köy vasfı fesh edilerek mahalleye dönüşmüş. Ama Reşadiye’yi gezip gördüğünüzde buraya mahalledense büyük bir köy demek geçiyor içimizden. Sokakları, evleri ve oluşturduğu doğal yapısı ile bizce resmi sıfatı dışında böyle bir sınıflama daha doğru gibi geliyor. 350’ye yakın evin bulunduğu mahallenin yaklaşık nüfusu ise bin civarında.

Reşadiye’ye nasıl gidilir?

Peki Reşadiye’ye nasıl ulaşılır? Eğer kendi aracınız varsa ve Marmaris üzerinden gelecekseniz. Yaklaşık bir saatlik bir yolculuk ardından Reşadiye’ye ulaşabilirsiniz. Marmaris’e 67 km uzaklıkta olan bu mahalleye ulaşmak için yaklaşık 60-65 km yol alıp arkanızda yel değirmenlerini ve Kızlan tabelasını bıraktığınızda sağınızda Reşadiye tabelasını göreceksiniz. Tabelayı takip ettiğinizde ise kolayca meydana ulaşabilirsiniz.
Bodrum’dan feribotla gelecekseniz de yaklaşık bir saat 45 dakikalık keyifli bir deniz yolculuğu var önünüzde. Yolculuk sonunda feribot Karaköy İskelesi’ne yanaşır. Artık otomobille yola devam etme vakti. İskeleden sağa sola sapmadan Reşadiye kavşağına kadar gelin. Kavşağa geldiğinizde ise Marmaris yönüne yani sola doğru dönün. Az ileride Reşadiye tabelası sizi bekliyor. İskelede en fazla 10-15 dakikalık bir yolculukla Reşadiye’ye ulaşabilirsiniz.
Yine kendi aracınızla bu sefer Datça merkezden Reşadiye’ye gelecekseniz Datça’dan Marmaris yönüne doğru yola çıkın. Yaklaşık üç-dört km sonra Reşadiye Kavşağı sizi karşılayacak. Her hangi bir yere sapmadan aynı güzergahta yolunuza devam edin. Kavşağı geçer geçmez solda Reşadiye tabelası yer alacak. Tabeladan sola doğru döndüğünüzde artık Reşadiye’desiniz.
Eğer toplu ulaşım araçlarını kullanacaksanız. Marmaris yönünden Datça’ya gelen belediye otobüsünden yararlanabilirsiniz. Şoföre Reşadiye’de ineceğinizi söylerseniz sizi mahallenin girişinde indirecektir. Oradan da içeriye biraz yürürseniz Reşadiye’ye kolayca ulaşabilirsiniz.
Merkezden otobüs ile gelecekseniz de Cumhuriyet Meydanı’nın önünde ya da PTT’nin çaprazında kalan otobüs durağından geçen araçlara binebilirsiniz. Güncel otobüs saatleri ve feribot sefer saatleri içinse aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Bir kaç günlük Kara Kuzu (Nisan 2017)

Modern zamanın köyü: Reşadiye
Şimdi biraz Reşadiye sokaklarında dolaşmaya başlayalım. Ana caddedeki Reşadiye tablasını takip edip yürümeye başladığımızda yukarıya doğru kıvrılan bir sokak sizi karşılıyor. Rampa başlamadan sağınızdaki itfaiye binasını yanındaki küçük arsada bir iki keçi görebilirsiniz. Nisan ayında Reşadiye’yi gezerken daha yeni doğum yapmıştı anne. Kuzu ise biraz dolaşıyor biraz da ürkek bir şekilde etrafı izliyordu. Biz mi onu seyreyliyoruz yoksa o mu gelip geçeni izliyor orasını bilmiyorum. Herhalde şimdi daha da büyümüştür kara kuzu. Ben her zamanki gibi bu ayrıntıyı da göremezken Orhan Soylu’nun gözünden kaçmamıştı tabii. Ve yola devam etme vakti. Sokağa doğru yürümeye devam ederken yol sola doğru kıvrıldığını görüyorsunuz sağınızda ise üsteki fotoya ait evi ve manzarayı görebilirsiniz. Yine sağ tarafınızda kalan cafe’de mahalledeki tek turistik işletme olarak dikkat çekiyor. Burada tost ve benzeri şeyler yiyebilir, bir şeyler içebilirsiniz. Gidişte ya da dönüşte soluklanmak için de alternatif bir mola yeri olarak aklınızda kalabilir. Yolun devamında ise meydana ulaşıyorsunuz. Reşadiye, yazının başında da belirttiğimiz gibi bir yer. Köydeki modern nesneleri yani evlerin önüne park edilmiş araçları ve motorları alırsanız bir de çanak antenlerden kurtulursanız. Zamansız ve mekansız bir köye dönüşür gözünüzde. Ve yapılardaki bu doğallık aynı zamanda mahalleye kendi kimliği de kazandırıyor diyebiliriz. Reşadiye’nin merkez ya da Eski Datça’dan en önemli farklarından biri ise mahallede daha çok yerli nüfusun ağır basması denebilir. Merkezde, Eski Datça’da ya da büklerde ben de dahil olmak üzere büyük şehirden gelen çok sayıda insan yer alırken Reşadiye bu noktada yerli nüfusun yoğun olduğu bir mahalledir. Gerçek bir köy mü görmek istiyorsunuz, buyurun Reşadiye’ye. Reşadiye modern zamanın bir köyü olarak sizi bekliyor. Sokakların arasında dolaşın bakalım siz neler keşfediyorsunuz.

Mehmet Ali Ağa Konağı
Köyün sokaklarında dolaşırken ansızın bir çınarla karşılaşıyorsunuz. Ve işiniz gücünüz yoksa oturup biraz onu seyreyliyorsunuz. Zamana inat ne kadar heybetli olduğunu hatırlatıyor sanki. Çınarın arkasında zamana meydan okuyan bir başka yapı ise Reşadiye ile özdeşleşen yerlerin başında gelen ve Koca Ev olarak da anılan Mehmet Ali Ağa Konağı. Aslına uygun olarak Pir Ailesi tarafından restore edilen konak bir dönem butik otel olarak hizmet vermişti. Restorasyonu ve verilen emeğin sonucu kesinlikle hakkı verilmesi gereken bir çaba ile yeniden yaratılmış diyebiliriz. Ama ne yazık ki son birkaç yıldır ise açık değil. Konakta hizmet verilen dönemde otel yanında cafe, hamam ve havuz gibi bölümler bulunuyordu. Şu anda hizmet verilmediğinden dolayı bu başlığı çok uzatmadan sonlandırıyorum. Son olarak fotoğrafların konağın internet sitesinden alındığını da not düşeyim.

23 Nisan’da yapılan Uçurtma Şenliği’ne Datça sakinleri ve çocukların yoğun bir ilgisi vardı.

Uçurtma Şenliği Zamanı
Reşadiye Mahallesi, Datça’da her yıl 23 Nisan’da yapılan ve gelenekselleşen Uçurtma Şenliği’ne de ev sahipliği yapıyor. Yüzme yarışı gibi Datça’nın gelenekselleşen bir başka etkinliği olan Uçurtma Şenliği, bu yıl da yine 23 Nisan Pazar günü yapıldı. Reşadiye tepelerindeki etkinliğe Datça sakinleri ve çocuklar yoğun bir ilgi gösterirken bu anlamlı gün daha güzel bir şekilde kutlanmış oldu. Etkinlikle ilgili fotoğraf ve videoları da en kısa sürede siteye eklemeye çalışacağım. Eğer önümüzdeki yıllarda bu tarihlerde Datça’da olursanız etkinliğe katılmayı da unutmayın.

Yolunuz Reşadiye’ye düştüyse Knidos Şarapçılık’a uğrayıp şarap tadımı yapmayı ihmal etmeyin

Şarap tadımı, bal, badem, zeytinyağı

Datça Köy Ürünleri

Reşadiye yazının başında da belirttiğimiz gibi turistik bir mekan değil. Gerçek, kendi halinde bir köy. Bu nedenle mahallede Mehmet Ali Ağa Konağı ve cafe-park dışında turistik pek mekan yok. Alışveriş yapılacak yer ise sadece iki tane. Bunlardan ilki Marmaris Datça yolu üzerindeki Datça Köy Ürünleri mağazası diğeri ise Knidos Şarapçılık. Datça Köy Ürünleri mağazasında bal, badem, zeytin ve zeytinyağı yanında sabun ve incir gibi pek çok ürün yer alıyor. Yine mağazada, kekin, nane, adaçayı ve arı sütü gibi farklı ürünleri bulma şansınız da var. Eğer bal, badem ve zeytinyağı gibi ürünler alacaksanız şık tasarımı ile de dikkat çeken mağazayı gezmenizde fayda var. Reşadiye’de alışveriş bir diğer adresi ise Knidos Şarapçılık. Mahallenin girişinde sol tarafa doğru dikkatli bakabilirseniz Knidos Şarapçılık tabelasını görebilirsiniz. Datça’ya ait bir şarap markası olan Knidos Şarapçılığı ziyaret edip tadım yapmanızı öneririz. Buraya kadar gelmişken bu fırsatı tepmemeniz dileğiyle.