2212 image 72149436 1437933633037267 822367743331270656 n - Korsan

Korsan

Tarih:
Aralık 13, 2019 @ 8:30 pm – 10:30 pm
2019-12-13T20:30:00+03:00
2019-12-13T22:30:00+03:00
Mekan:
Metamorfoz Sanatevi DATÇA
ambarcı cad.nilüfer sok no:15/e datça/MUĞLA
Datça 48900
İletişim:
Metamorfoz Sanatevi Datça
0545 712 83 66
Korsan @ Metamorfoz Sanatevi DATÇA | Datça | Turkey

KORSAN

YAZAR M.Özgür Mutlu
“Korsan” yitirdiklerimizin hikayesi, kayıplarımızın, eksilen parçalarımızın, yok olan masumiyetin, uzaklaşan çocukluğun. Bir geri dönüşün sancılı anları aynı zamanda. Geçmişle tekrar yüzleşme, çocukluğun saflığını arama ve yeni başlangıçlara umutla atılan ilk adımlar. Korsan, her şeye rağmen hayata tutunma çabası, yeni ufuklara yelken açabilmek, umuda tutunmak.

OYUNCU M. Özgür Mutlu
Korsan’ı sahnede canlandırmak benim için her defasında düştüğüm karanlık bir kuyudan bin bir çabayla çıkıp, kendi çocukluğumu bulup, onunla karşılıklı oturup sohbet etmeye benziyor. Bu sohbet bazen deliliğin sınırlarına götürüyor beni, bazen kabuğuma çekilmemi sağlıyor; bazen öfkeli yetişkin bir denizciye dönüştürüyor, bazen bahçede koşturan uçarı bir çocuğa. Sahnede bir düşün peşinden koşuyorum. Korsan’ın hikayesine çok eskiden beri aşina olsam da onu tekrar ete kemiğe büründürmek bana bir mucizenin içindeymiş hissi veriyor.

ÖZGÜN MÜZİK Eren Çelim
Aslında Korsan’ ın iç sesi kulağıma fısıldıyor herşeyi.
Onunda tek bacağı ve tek gözü var.
Bir de dokunulmamış yüreği…
Korsan, iki yıl kadar önce farklı hayallerle yola çıktığımız, zaman içinde öykülerden şarkılara ve tiyatro oyununa dönüşen çalışmalarımızın son durağı.
Hikâyenin gücü ile birlikte çıktığımız bu yolculuk, öykünün sözlerine sadık kalmaya özen gösterdiğim bestelerimin yanı sıra, öykünün bazı kısımlarında hissettiklerimi, gitar tınılarıyla birlikte ifade etmeye çalıştığım ve doğaçlama yaptığım bölümlerden oluşuyor.
Bu konuda Özlem Kaveller ve Özkan Schulze’ nin katkısı çok değerli benim için. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

YÖNETEN Özkan Schulze
“Korsan” oyunu, bir gemicinin çocukluk evine dönmesiyle başlar. Bu aile evi ve çocukluk anıları onun, çok sert ve tehlikeli geçen iş hayatında ayakta kalmasını sağlar, “çöle dönmüş zihnimde bir vahaydı”. Ama çocukluğa dönmek gemiciyi bu sefer de yoğun duygusal fırtınalarda sınar. Hatırlamak bir kâbus mudur yoksa hayata bu sefer içimizdeki çocuğun gözüyle bakıp, kendimizi bulmak mı? Oyun seyircide kendi iç yolculuğuna merak uyandırıyor ve anılarının yolculuğuna çıkmaya cesaret veriyor… Bunu en çok gitarın tellerinde, hikâyeye özgün bestelenmiş şarkılarda işitiyoruz. Oyunun müziği hayatın her zerresinde, derinlerde bize ışık tutuyor. Tek tek çıkartıyor anıları bellek kuyusundan. Her birimizin hayatına dokunmuş, yazarın deyimiyle, “eskimiş bir masal, yeni bir hikâye, belki maceraya dönüşen bir oyunu” mutlaka vardır… ve yolcu yol olur sonunda .
Minimal dekor ve ışık tasarımıyla, daha çok oyunculuğa ağırlık verdik. Hikâyeyi, anlatımlı gösterim/ gösterimli anlatım tekniği ile oyunlaştırıp sahneye uyarladık. Oyunumuz seyircisiyle birlikte yeni bir yolculuğa çıkıyor…
Dramaturji çalışmalarında yardımcı olan Eviç Özgen’e… Oyunun müziğinde danışmanlık yapan Özlem Kaveller’e gönülden teşekkürler.

Künye
Yazan M. Özgür Mutlu
Özgün Müzik Eren Çelim
Yöneten Özkan Schulze

Korsan M. Özgür Mutlu
İç -Ses Eren Çelim

Işık Teknik İbrahim Erim
Fotoğraf B. Cihangir Genç
Afiş Tasarım Ersin Üçkardeş

Yorum yapmak ister misiniz?

Your email address will not be published.