Ege ile Akdeniz’in kesiştiği noktada yer alan Datça, çok kolayca ulaşılabilen bir yer değil. Çünkü Datça’da havaalanı yok. Ya Datça’ya kara yolu ile geleceksiniz ya da Milas-Bodrum Havalimanı ya da Dalaman Havalimanı’na gelip oradan Datça’ya transfer araçları ile aktarma yapacaksınız. Normalde bir yere ulaşım ile ilgili olarak şuraya nasıl gidilir buraya nasıl gidilir diye yazılır. Biz burada yaşadığımız için biz Datça’ya nasıl gidilir diye yazmayacağız, Datça’ya nasıl gelinir diye yazacağız. Bu seçenekleri de ayrıntılı olarak tek tek kaleme alacağız. Hangi yolla geleceğinizi seçmek ise size kalsın. Datça’da görüşmek dileğiyle…

Kendi aracınızla gelmek isterseniz
Datça’ya kendi aracınızla gelmek isterseniz Datça, İstanbul’dan yaklaşık olarak 835 km uzaklıkta. Yandaki haritada yer alan İstanbul – Bursa – Balıkesir – Akhisar (Manisa) – Denizli – Muğla ve Marmaris güzergahını takip ederseniz yaklaşık olarak 11 saat 20 dakikalık bir yolculuğun ardından buraya ulaşabilirsiniz.

istanbul datca my datca eskisehir 300x204 - UlaşımBaşka hangi güzergahı takip ederek gelebilirim derseniz yaklaşık 834 km’lik bir başka güzergah ise şöyle. Yandaki haritada yer alan İstanbul – Bursa – Eskişehir – Denizli – Marmaris güzergahını takip ederseniz yaklaşık olarak 11 saat 30 dakikalık bir yolculuğun ardından buraya ulaşabilirsiniz.

Bodrum aktarmalı gelmek isteyenler için de bir seçenek var. İstanbul – Bursa – Balıkesir – Manisa – İzmir – Aydın ve Bodrum güzergahını takip ederseniz de yaklaşık 695 km’lik bir yolculuğu 9 saat 20 dakika gibi bir sürede tamamlayarak Bodrum’a ulaşabilirsiniz. Bodrum’dan da yaklaşık 1 saat 45 dakikalık feribot seferiyle Datça’ya geçebilirsiniz. Yalnız burada küçük bir hatırlatma yapalım feribotun gün içinde sürekli sefer yapmadığını belirtelim. Güncel sefer saatleri ve bilet ücretleri için bu uygulamamızı indirebilirsiniz.

Şehirlerarası otobüsle gelmek isterseniz

Datça’ya Pamukkale TurizmKamil KoçUlusoy-Varan ve Metro Turizm olmak üzere belli başlı bilindik otobüs firmalarının doğrudan seferi bulunuyor. İlgili firmanın linkini tıklayarak bilet fiyatlarına bakabilir ya da rezervasyon yaptırabilirsiniz. Şehirlerarası yolculuk otobüsüyle Datça’ya gelecekseniz İstanbul’dan buraya yaklaşık 12-13 saatlik bir yolculuğun sizi beklediğini belirtelim.

Uçakla gelmek isterseniz

Datça’da daha önce de belirttiğimiz gibi hava alanı bulunmuyor. Bu nedenle Datça’ya uçakla gelmek isterseniz ya Milas-Bodrum Havalimanı’na ya da Dalaman Havalimanı’na geleceksiniz. Ardından da Datça’ya. Her iki havaalanı için de geçerli seçenekleri yine ayrıntılı olarak sizinle paylaşıyoruz.

Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Datça’ya

THY (Anadolu Jet)Pegasus Airlines ve Atlas Jet‘in sezonda çok sayıda seferi ile yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk ile İstanbul’dan Bodrum’a ulaşabilirsiniz. Uçak seferlerini kolayca sorgulamak için ilgili havayolu şirketinin ismine tıklamanız yeterli.

Bodrum üzerinden Datça’ya gelmek istiyorsanız öncelikle Bodrum merkeze geleceksiniz. Ardından yaklaşık bir saat 45 dakikalık keyifli bir deniz yolculuğu sizi bekliyor. Eğer zamanınız varsa ve gezmeyi seviyorsanız bizden size tavsiye bu güzergah üzerinden Datça’ya gelmeyi planlıyorsanız koştura koştura Datça’ya gelmeyin. Bir gece Bodrum’da kalın, sonra Datça’ya doğru tatilinize devam edin. Böylece bir yandan Datça’ya gelirken bir yandan da yol üstündeki güzel noktalara uğrama şansınız da olur. Bir başka tavsiye de Dalaman üzerinden geldiyseniz Bodrum üzerinden dönüş güzergahı da yine aklınızı bir köşesinde kalsın.

 

transfer datca 728 90 5 - Ulaşım

Dalaman Havalimanı’ndan Datça’ya

Yine THY (Anadolu Jet)Pegasus Airlines ve Atlas Jet‘in sezonda çok sayıda seferi ile yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk ile İstanbul’dan Dalaman’a ulaşabilirsiniz. Uçak seferlerini kolayca sorgulamak için de ilgili havayolu şirketinin ismine tıklamanız yeterli.

Datça’ya Dalaman üzerinden gelme seçeneği en sona kaldı ama aslında en hızlı şekilde Datça’ya gelmek istiyorsanız kullanmanız gereken yöntem bu olmalı. Öncelikle Dalaman’dan Datça’ya en hızlı şekilde gelmek istiyorsanız size transfer hizmetinden yararlanmayı öneriyoruz. Dalaman Datça arasında transfer hizmeti veren Transfer Datça sizi 2 buçuk saatlik bir yolculuk sonunda Datça’ya ulaştırıyor. Madem şu anda tatilinizi planlıyorsunuz isterseniz firmanın internet sitesini ziyaret ederek isterseniz de telefonla arayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yazın yoğunluğunda yolculuğunuzun uzamaması için rezervasyon yaptırmanızı da öneririz.

Biraz uzun oldu ama seçenekleri mümkün olduğunca anlatmaya çalıştık. Datça’da görüşmek dileğiyle 

MY Datça uygulamasını indirin Datça’yı keşfedin…

App Store’dan indir
https://apple.co/2Lkxt4W

Google Play’den indir
https://bit.ly/2IBteAu